BRIGÁDA NEBO PRÁCE?? 🤔💭

Co si vybrat?Brigádu nebo práci?? 🤔💭

💡 Rozdíl mezi brigádou a stálou prácí v České republice: Jak se odlišují a co byste měli vědět.

Rozhodnutí, které ovlivní nejen váš rozpočet, ale i životní styl.

Pracovní trh v České republice nabízí různé příležitosti pro získání příjmu, ať už jste student hledající brigádu nebo profesionál, který hledá trvalé zaměstnání. V tomto článku se podíváme na rozdíly mezi brigádou a klasickou prací a co byste měli mít na paměti při hledání práce v ČR.

Máte-li tedy zájem, např. o HPP neboli trvalý pracovní poměr, o DPP neboli brigádu, pokud již třeba stálou práci máte a hledáte přivýdělek, částečný úvazek nebo, že preferujete nástup ihned. U určitých druhů zaměstnání zaměstnavatelé zajišťují také ubytování. nebo práci poskytují na živnostenský list.

Brigády se nabízí např. jako dlouhodobá brigáda, jednorázová brigáda nebo třeba brigáda na léto, tedy krátkodobá brigáda, brigáda na doma, brigáda od 15 let, brigáda od 18ti let, peníze ihned třeba po směně, vánoční nebo víkendové.

Brigáda: Krátkodobá práce s flexibilitou

Definice brigády

Brigáda je krátkodobá pracovní příležitost, která obvykle trvá pouze několik dní nebo týdnů. Často je spojena s dočasným povoláním, které může být sezónní nebo příležitostného charakteru. Během studia může být tato doba i delší, zejmína v případech, kdy vám zaměstnavatel vyjde vstříc co se týče plánování směn, které budete mít v souladu se studiem.

Kdo hledá brigády?

Brigády jsou často oblíbené mezi studenty nebo lidmi, kteří potřebují přivýdělek mimo svou hlavní pracovní – studijní dobu. Jsou ideální pro ty, kteří hledají flexibilitu a krátkodobé možnosti získání peněz.

Typické brigádnické pozice

 • Skladník ve skladu během sezónního nárůstu poptávky.
 • Servírka během festivalů nebo akcí.
 • Sezónní pracovníci v zemědělství při sklizni.

Práce: Stálá pracovní pozice s jasnými odpovědnostmi

Definice práce

Práce zahrnuje stálou pracovní pozici, která obvykle vyžaduje pravidelný úvazek a jasně definované odpovědnosti. Zaměstnanci jsou začleněni do firemní struktury a mají možnost dlouhodobě přispívat k rozvoji organizace.

Kdo hledá práci?

Práce jsou vhodné pro ty, kteří hledají stabilní příjem a dlouhodobou perspektivu v určité oblasti. Mnoho profesionálů hledá zaměstnání, kde mohou uplatnit své dovednosti a růst ve své kariéře.

Typické pracovní pozice

 • Účetní v renomované firmě.
 • IT specialist v technologické společnosti.
 • Učitel na základní nebo střední škole.

Klíčové rozdíly

 1. Délka zaměstnání: Brigáda je krátkodobá a často sezónní, zatímco práce nabízí dlouhodobou zaměstnanost.
 2. Flexibilita: Brigáda je často flexibilnější ohledně pracovních hodin a doby trvání.
 3. Zaměření na dovednosti: Práce obvykle vyžadují specializované dovednosti a kvalifikace, zatímco brigáda může být dostupná bez předchozí zkušenosti.

Co vzít na vědomí při hledání práce nebo brigády v ČR

 1. Právní aspekty: Ujistěte se, že vaše pracovní angažmá odpovídá českým pracovním zákonům a že jste správně registrováni.
 2. Jasná očekávání: Při hledání brigády si ověřte délku zaměstnání, pracovní podmínky a odměnu.
 3. Znalost trhu práce: Při hledání práce zkoumejte trh a zjistěte, které dovednosti jsou nejvíce ceněny v daném odvětví.

U kvalitní pracovní nabídky naleznete informaci o mzdě, jaká Vám bude za práci nebo brigádu náležet. Pokud u sazby mzdy není nic uvedeno, tak se myslí, že jde o mzdu hrubou. Pokud se budete hlásit na DPP – brigádu, odečtěte si od sazby přibližně 15%, pokud se budete hlásit na HPP – hlavní pracovní poměr, tak si odečtěte přibližně 28%.

Někteří zaměstnavatelé rádi rovnou uvedou čistou mzdu.

Najít práci 👔

Najít brigádu 💼

DOPORUČUJEME: Motivační dopis vložte se životopisem pro rychlejší odpovědi do profilu nebo se zaregistrujte. Ke každé Vaší odpovědi na nabídku práce se tak přilohy rovnou přidají ✔️.

Každý personalista má rád, pokud před pohovorem získá Váš materiál k prostudování.

Nyní, když máte lepší představu o rozdílech mezi brigádou a prací v České republice, můžete lépe rozhodovat, která možnost vám nejlépe vyhovuje. Buďte si vědomi svých cílů a preferencí a vyberte si zaměstnání, které vám poskytne nejen finanční stabilitu, ale také osobní uspokojení.

Ještě nemáte registraci? Pro rychlejší odpověď na pracovní nabídky doporučujeme.

REGISTROVAT

Najít práci 👔

Najít brigádu 💼

Author: Martina Fichtnerová

View all posts by Martina Fichtnerová >